Produkty dnia
Jadłonomia po polsku
Jadłonomia po polsku
69,90 zł 59,00 zł
szt.
Mamo, tato - dlaczego nie jemy zwierząt?
Mamo, tato - dlaczego nie jemy zwierząt?
29,00 zł 24,90 zł
szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?
Kontakt

wegestudio@wegestudio.pl

KUCHNIA KRYSZNY - indyjskie potrawy wegetariańskie

Dostępność: wyprzedane, zajrzyj za jakiś czas :)
Cena: 29,90 zł 29.90
Cena w innych sklepach: 31,50 zł
ilość szt.

Opis

Ta książka kucharska to coś więcej niż zbiór 130 przepisów na indyjskie potrawy wegetariańskie. Niesie ona ze sobą posmak dawnych Indii - niepowtarzalne połączenie wiedzy i piękna. Przepisy są tak proste, że będziesz się dziwić, jak to możliwe, że przygotowane według nich potrawy mają taki wspaniały smak.

Książka jest bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie. Wewnątrz znajdują się kolorowe zdjęcia wybranych dań. Oprócz przepisów zawiera wiele pożytecznych informacji dotyczących przypraw, ziół, sprzętu kuchennego oraz wedyjskiego sposobu przygotowywania posiłków. Do tego słownik, garść informacji o wegetarianizmie i ruchu Hare Kryszna.

***

PRZEDMOWA:

We wstępie do książki kucharskiej zawierającej przepisy na potrawy wegetariańskie nie sposób pominąć idei samego wegetarianizmu. Dlatego też chciałbym podzielić się moimi osobistymi refleksjami na ten właśnie temat.

Uważam, że wegetarianizm jest jedynym rozwiązaniem, przynajmniej dla naszej strefy klimatycznej. Ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekonomii. Pomyślmy: najpierw wytwarza się pożywienie roślinne, potem przeznacza się je na paszę dla zwierząt hodowlanych na mięso, mięso z kolei zjadają ludzie. W porównaniu z produkcją żywności wegetariańskiej jest to proces podwójnie kosztowny. Następna sprawa to nasze zdrowie. Wpływ diety mięsnej na rozwój chorób takich jak miażdżyca, nowotwory czy schorzenia serca jest już dzisiaj faktem oczywistym. Ale w społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele mitów na temat konieczności jedzenia mięsa. Powszechne jest mniemanie, że człowiek pracujący przede wszystkim fizycznie – myślę tu na przykład o górnikach czy hutnikach – nie może zrezygnować z mięsa, gdyż zabrakłoby mu siły. Tymczasem sprawy mają się dokładnie na odwrót. Przyczyną takich poglądów jest siła przyzwyczajenia i tradycja. Mięso jest jak używka. Gdyby każdy mięsożerca zastanowił się nad swoim samopoczuciem fizycznym i psychicznym po kilkukrotnym zjedzeniu mięsa w ciągu dnia, może zrozumiałby, w czym tkwi sedno problemu. Kawałek mięsa zalega w przewodzie pokarmowym. Wyobraźmy sobie kogoś, kto je mięso na śniadanie, obiad i kolację. Taki człowiek jest nieustannie zatruwany mięsem rozkładającym się w jego przewodzie pokarmowym. Organizm oczywiście broni się przed skutkami zatrucia, ale jego możliwości są ograniczone. Doświadczyłem tego na sobie. Od dziesięciu lat nie jem typowo polskich dań, jak choćby schabowego z kapustą i ziemniakami, i wychodzi mi to na dobre. Kiedyś, gdy bawiłem się w stolarkę, czy gdy przenosiłem jakieś ciężkie sprzęty, odczuwałem duże zmęczenie. Teraz jest inaczej, po prostu nabrałem sił. Osobiście nigdy nie byłem agresywnym człowiekiem, ale odkąd przeszedłem na dietę wegetariańską, jestem jeszcze bardziej spokojny. Co więcej, mam to uczucie lekkości. Pracuję nieustannie głową i stwierdzam, że pamięć mam lepszą niż dwadzieścia lat temu. O czymś to świadczy.

I wreszcie problem starzenia się. Wiele osób mówi mi, że się nie zmieniam. Tak oczywiście nie jest, choć na pewno spowolniłem ten nieuchronny proces dzięki diecie bezmięsnej.

Oprócz aspektów zdrowotnych istotna jest strona moralna. Zabijanie zwierząt jest całkowicie sprzeczne z szeroko pojętym humanizmem. Miłość bliźniego kojarzy mi się z miłosierdziem okazywanym każdemu stworzeniu. Co mnie skłoniło do zmiany sposobu odżywiania? Między innymi i te przemyślenia.

Ale żeby zrezygnować z mięsa, trzeba mieć coś lepszego w zamian. Dlatego cenię sobie potrawy indyjskiej kuchni wegetariańskiej. Są wspaniałe. Kuchnia ta stwarza olbrzymie możliwości stosowania przypraw, które nie tłumią smaku warzyw, a raczej go podkreślają. Przepisy zamieszczone w tej książce są proste i umożliwiają uzyskanie bardzo bogatego zestawu smaków. To bogactwo smaków nie jest jednak wyłącznie efektem użytych składników. Wegetarianizm niesie bowiem w sobie pierwiastek Dobra i to cenię w nim najbardziej.

Czesław Niemen
(Warszawa, czerwiec 1993 r.)

* * *

WPROWADZENIE:
(fragmenty)

Celem tej praktycznej książki kucharskiej jest pomoc Czytelnikowi w przygotowaniu autentycznych potraw indyjskich i zaznajomienie Go z tradycją, z której wywodzi się znakomita wegetariańska kuchnia Indii. Kuchnia Kryszny objaśnia nie tylko techniki gotowania stosowane w wedyjskiej, czyli klasycznej wegetariańskiej kuchni Indii, lecz wedyjską sztukę jedzenia w sposób, który odżywia zarówno ciało i umysł, jak i duszę.

Pierwsze cztery rozdziały omawiają niektóre zagadnienia filozofii wedyjskiej oraz sam wegetarianizm i popierające go fakty naukowe, a także przemawiające za nim argumenty z dziedziny religii i etyki.
Trzy kolejne rozdziały dotyczą samego posiłku. Zawierają informacje o pomocnym w gotowaniu sprzęcie kuchennym, daniach, które można ze sobą łączyć, i o wszystkim, co należy wiedzieć na temat przygotowywania, serwowania i spożywania posiłku indyjskiego.

Następnie zamieszczamy 130 sprawdzonych przepisów. Chociaż jest to jedynie znikoma liczba spośród tysięcy możliwości oferowanych przez kulinarną tradycję wedyjską, przepisy – wybrane ze względu na ich różnorodność i łatwość przygotowania – dają pewne pojęcie o bogactwie kuchni wedyjskiej.
Wielu ludzi przechodzi na wegetarianizm, później jednak, z powodu braku smaku i braku przekonania, wraca do dawnych nawyków żywieniowych. Jesteśmy przekonani, że o wiele więcej osób wzięłoby pod uwagę możliwość porzucenia jedzenia mięsa, gdyby znało dietę, która jest smaczniejsza i doskonalsza.

***

Autor: Adiraja Dasa
Wydawnictwo: Bhaktivedanta Book Trust
Liczba stron: 272
Oprawa: twarda
Format: 14x20 cm
ISBN: 9789171491848

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

2 listopada 2016

Kuchnia Kryszny mnie rozczarowała. Niby taka boska a jednak w większości opiera się o produkty odzwierzęce takie jak kazeina (mleko, ser, masło, jogurt). Rafinowane tłuszcze, masło klarowane, cukier rafinowany. Jakieś pokrętne tłumaczenia, że jajko od kury to niby złe, ale już mleko od krowy to niby dobre. Co ta kuchnia ma wspólnego ze zdrowiem i weganizmem jako takim ? --- > NIC !!! Chyba najboleśniej przekonał się o tym przedmówca tej książki, wegetarianin Czesław Niemen, który opuścił nas w wieku 65 lat z powodu raka. Ile w tym pomogła mu kuchnia wedyjska tego się już nie dowiemy, ale jednak daje to do myślenia. Obecny stan wiedzy (nauki) o przyczynach raka jest taki, że kazeina odzwierzęca jest zaliczana do ścisłej czołówki substancji rakotwórczych (Colin Campbell, Nowoczesne zasady odżywiania) a potem tłuszcz i cukier (Coldwell Esselestyn, Chroń i lecz swoje serce) Słabe to paliwo dla czystego weganina. Trzeba sporo się przy tej Krysznowej kuchni napracować żeby przerobić te przepisy na coś zdrowego (wegańskiego).

Submit
Promocje
Zdrowe desery i wypieki
Zdrowe desery i wypieki
48,00 zł 42,00 zł
szt.
Zielone Boże Narodzenie
Zielone Boże Narodzenie
49,90 zł 44,90 zł
szt.
KUCHNIA DLA SERCA. Zdrowie z roślin
KUCHNIA DLA SERCA. Zdrowie z roślin
39,00 zł 34,00 zł
szt.
Warzywo. 100 sposobów na jarzynę
Warzywo. 100 sposobów na jarzynę
49,90 zł 35,00 zł
szt.
Wolność dla zwierząt
Wolność dla zwierząt
32,00 zł 26,00 zł
ZIELENINA NA TALERZU Wegetariańsko sezonowo lokalnie
ZIELENINA NA TALERZU Wegetariańsko sezonowo lokalnie
78,00 zł 58,00 zł
szt.
Więcej warzyw na talerzu
Więcej warzyw na talerzu
44,90 zł 38,90 zł
szt.
JEŚĆ PRZYZWOICIE. Autoeksperyment
JEŚĆ PRZYZWOICIE. Autoeksperyment
34,90 zł 29,90 zł
szt.
OBFITOŚĆ Wegetariańska kuchnia autora 'Jerozolimy'
OBFITOŚĆ Wegetariańska kuchnia autora 'Jerozolimy'
69,00 zł 54,00 zł
szt.
Krem dla dzieci BeautyOils 100% Organic RAW Vegan
Krem dla dzieci BeautyOils 100% Organic RAW Vegan
128,50 zł 99,80 zł
szt.
Bez jaj. Roślinna cukiernia
Bez jaj. Roślinna cukiernia
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Zdrowiej jesz - zdrowiejesz! 700 przepisów kuchni wegańskiej
Zdrowiej jesz - zdrowiejesz! 700 przepisów kuchni wegańskiej
35,00 zł 29,00 zł
ROŚLINNY NABIAŁ - 133 przepisy na potrawy bez laktozy
ROŚLINNY NABIAŁ - 133 przepisy na potrawy bez laktozy
59,90 zł 45,00 zł
szt.
Uratuj Ziemię!
Uratuj Ziemię!
38,00 zł 32,00 zł
szt.
KUCHNIA WEGAŃSKA Przewodnik po produktach zastępczych
KUCHNIA WEGAŃSKA Przewodnik po produktach zastępczych
39,99 zł 34,90 zł
szt.
Torba bawełniana "Love don't eat"
Torba bawełniana "Love don't eat"
17,00 zł 15,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl